01. Wybór pojazdu

Zanim zdecydujesz się na zakup...

Wyszukaj pojazd

Wejdź na stronę www.otomoto.pl lub skorzystaj z aplikacji mobilnej. W wyszukiwarce zaznacz parametry, które Cię interesują tj. m.in. model, marka, rodzaj nadwozia czy przebieg.

Sprawdź ofertę

Dokładnie sprawdź wybrane przez siebie oferty pojazdów. Unikaj tych bez opisu, napisanych niestarannie, bez podanego numeru telefonu do sprzedawcy. Staraj się pomijać również tzw. „okazje”, czyli oferty z wyjątkowo niską ceną. Zwłaszcza jeśli opis nie sugeruje, że pojazd posiada wady techniczne.

Wstępnie
zweryfikuj ogłoszenie

Dokładnie obejrzyj zdjęcia prezentowanego modelu i porównaj je z opisem. Staraj się spojrzeć krytycznym okiem na prezentowany pojazd i niczym detektyw sprawdź zgodność opisu z prezentowanymi zdjęciami.

Sprawdź wiarygodność sprzedającego

Zanim kupisz pojazd - obejrzyj go dokładnie! Wiarygodność sprzedawcy sprawdzona, pojazd prezentuje się świetnie na zdjęciach – ale to jeszcze nie czas na ostateczne decyzje i płacenie zadatków. Przed tobą jeszcze praca domowa. Ale spokojnie. Chętnie ci w tym pomożemy!


Poznaj sprzedawcę i zadaj wstępne pytania

Skontaktuj się ze sprzedawcą najlepiej telefonicznie i zadaj mu kilka pytań związanych z pojazdem, który Cię interesuje. Szczegółowe zapytania mogą wymagać sprawdzenia informacji w dokumentacji pojazdu lub samym pojeździe i na to sprzedawca może potrzebować nieco więcej czasu. Zostaw swój nr telefonu a sprzedawca z pewnością oddzwoni i udzieli informacji zwrotnej. 

 

 

Sprawdź sprzedawcę w wyszukiwarce Google

Spróbuj wyszukać sprzedającego w wyszukiwarce Google. Sprawdź czy posiada stronę firmową lub konto na portalach społecznościowych. Czy wydaje się być osobą profesjonalną i wartą zaufania?

Sprawdź REGON

Jeśli sprzedającym jest firma możesz sprawdzić jej REGON, czyli numer statystyczny podmiotu gospodarczego, widniejący w rejestrze Głównego Urzędu Statystycznego. Każda firma ma ustawowy obowiązek go posiadać. Dzięki niemu na stronie www.stat.gov.pl/regon sprawdzisz czy firma rzeczywiście istnieje. Jeśli jednak sprzedawca nie chce podać tego numeru, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Lepiej nie kupować pojazdu od takiej firmy.

02. Sprawdzenie pojazdu

Zanim kupisz pojazd - obejrzyj go dokładnie! Wiarygodność sprzedawcy sprawdzona, pojazd prezentuje się świetnie na zdjęciach – ale to jeszcze nie czas na ostateczne decyzje i płacenie zadatków. Przed tobą jeszcze praca domowa. Ale spokojnie. Chętnie ci w tym pomożemy!

Przygotuj się na spotkanie

 • Dokładnie zapoznaj się z opisem i specyfikacją techniczną pojazdu. Pomoże Ci to w przygotowaniu wstępnych pytań, które zadasz sprzedawcy podczas oględzin pojazdu.
 • Sprawdź historię pojazdu na oficjalnej stronie Ministerstwa Infrastruktury pod adresem www.historiapojazdu.gov.pl. Podając 3 parametry: numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji otrzymasz informację na temat historii danego pojazdu.
 • Na stronie www.historiapojazdu.gov.pl znajdziesz dane na temat pojazdów zarejestrowanych w Polsce (jeśli auto jest sprowadzone, ale nie zarejestrowane to nie znajdziesz go na ww stronie).
Historia pojazdu

Zweryfikuj stan pojazdu

Przygotowałeś się na spotkanie bardzo dobrze, a pojazd wydaję się być w porządku? Spotkaj się ze sprzedawcą i osobiście sprawdź wszystkie szczegóły.

Wykonaj jazdę próbną

Ten etap jest ważną częścią procesu weryfikacji pojazdu. Dlatego nie bój się poprosić sprzedawcę o tzw. jazdę próbną po okolicznych drogach. Dzięki temu dostrzeżesz ewentualne usterki i mankamenty.

Sprawdź stan prawny pojazdu

Tuż przed podjęciem decyzji o kupnie pojazdu, warto dokładnie sprawdzić jego dokumentację techniczną m.in. książkę serwisową, instrukcję obsługi, dokument oceny technicznej wykonanej przez rzeczoznawcę samochodowego. Nie czekaj i poproś o nią sprzedawcę.


Pojazdy zarejestrowane w Polsce powinny posiadać:

 • Dowód rejestracyjny.
 • Ważne badanie techniczne.
 • Aktualną polisę OC.
 • Kartę pojazdu - o ile w dowodzie nie figuruję adnotacja, że jej nie wydano.
 • Ważną homologację butli LPG - jeżeli pojazd zasilany jest gazem.

Pojazdy sprowadzone zza granicy, a nie zarejestrowane w kraju...

...muszą posiadać komplet dokumentów niezbędnych do rejestracji m.in.:

 • Umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT.
 • Dowód wpłaty podatków - akcyzowego oraz VAT (lub dokument potwierdzający zwolnienie z tych opłat).
 • Tłumaczenia przysięgłe dokumentów.
 • Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym.

03. Zakup pojazdu

Stan techniczny auta sprawdzony, wszystkie dokumenty przejrzane i myślisz już tylko o zakupie? Zobacz co musisz wiedzieć o tym procesie.

Zaliczka

Zdecydowałaś/eś się na zakup konkretnego modelu pojazdu i chcesz wpłacić zaliczkę, by go zarezerwować?

Podpisz umowę zanim wpłacisz pieniądze

Pamiętaj, że warto dobrze zabezpieczyć swoją inwestycję. Dlatego też nie wpłacaj pieniędzy przed podpisaniem umowy, gdyż nie będziesz mieć żadnej gwarancji na odzyskanie swoich środków.

Uważaj podczas płatności

Jeśli to możliwe, umów się na płatność przelewem. Uiszczenie opłaty w ten sposób daje Ci dowód wpłaty. Jeśli jednak sprzedawca (zarówno osoba prywatna czy profesjonalny sprzedawca) chce dokonać transakcji gotówkowej, poproś znajomego, aby towarzyszył Ci podczas zakupu.

04. Formalności po zakupie

Pojazd wybrany, gotówka wpłacona, a Ty trzymasz brelok z kluczykami do twojego nowego nabytku? Teraz wystarczy, że zadbasz o wszystkie niezbędne formalności i możesz wyruszać na podbój dróg.

Zarejestruj pojazd

Tuż po zakupie pojazdu udaj się do wydziału komunikacji, aby go zarejestrować. Oto lista potrzebnych dokumentów, które przydadzą ci się podczas tego procesu.

Pobierz procedurę rejestracji

Wykonaj przegląd i wykup ubezpieczenie

Jeśli to konieczne, zrób przegląd auta i ubezpiecz je. Zanim zaczniesz jeździć sprawdź czy w pojeździe jest niezbędne wyposażenie tj. apteczka, gaśnica, koło zapasowe, trójkąt czy kamizelka odblaskowa.

Pamiętaj

Wybieraj pojazdy zarejestrowane w Polsce lub sprowadzone, ale z niezbędnymi już formalnościami importowymi (opłatami):

Unikasz dodatkowych opłat związanych ze sprowadzeniem pojazdu (np.cła). Eliminujesz trudności związane z rejestracją sprowadzonego pojazdu.

Wybieraj pojazdy z podanym nr VIN, a w przypadku jego braku wymagaj od sprzedawcy jego udostępnienia

VIN (ang. Vehicle Identification Number) to unikalny numer każdego pojazdu. Dzięki niemu sprawdzisz historię samochodu (lub choćby jej część) oraz rocznik. Dodatkowo dowiesz się czy i gdzie był serwisowany oraz jaki ma przebieg.

Pamiętaj, że przebieg to nie wszystko!

Wielu kupujących przywiązuje sporą wagę do stanu licznika. Ważne jest, by zweryfikować swoje oczekiwania z rzeczywistością i być świadomym statystyk. Jeśli założymy, że kierowca w ciągu roku przejeżdża około 15 000 km, to mało prawdopodobne jest, aby np. 15-letnie auto miało tylko 50 000 km na liczniku. Warto porównać podaną w ogłoszeniu liczbę kilometrów ze statystykami dla danego rocznika i typu pojazdu.

W przypadku problemów skontaktuj się z nami

Pracujemy nad tym, by nasza baza ofert była jak najlepszej jakości – możesz nam w tym pomóc. Jeżeli, któraś z nich wydaje Ci się podejrzana, skorzystaj z przycisku „Zgłoś nadużycie”, napisz na adres pomoc@otomoto.pl lub po prostu zadzwoń pod numer +48 61 880 32 21, a pracownicy Biura Obsługi Użytkownika odpowiedzą na Twoje pytania.

Pamiętaj

Choćby w ogłoszeniu napisano, że stan pojazdu używanego jest idealny, może on wymagać dodatkowych inwestycji w większe lub mniejsze naprawy. Jedne części się zużywają, inne niszczeją, a pozostałe trzeba wymieniać co jakiś czas lub po przejechaniu pewnej liczby kilometrów. To ważne, bo stawką jest bezpieczeństwo twoje i twoich najbliższych.

Pamiętaj

Możesz także udać się na najbliższy posterunek policji lub skorzystać z usług niezależnych firm i sprawdzić czy pojazd nie został skradziony. W tym celu przygotuj:

 • dowód rejestracyjny,
 • książkę pojazdu,
 • dowód własności

Dodatkowo możesz również sprawdzić pojazd w rejestrach zastawów.

Pamiętaj

 • Nigdy nie wpłacaj zaliczki przed obejrzeniem pojazdu.

 • Pamiętaj, o odbiorze pokwitowania za wpłacone pieniądze.
 • Wpłacanie zaliczki nie jest obowiązkowe, jednak ryzykujesz stratę zakupu dobrego pojazdu.

Pamiętaj

Nawet jeśli sprzedający prześle Ci dokumenty pojazdu, umowę czy zobowiązanie np. faksem, nie wpłacaj zaliczki. Nie przelewaj też pieniędzy na poczet transportu oferowanego pojazdu, który rzekomo znajduje się poza granicami kraju. Urzędy Skarbowe i tak naliczają podatek od katalogowej wartości pojazdu, a w przypadku roszczeń sprzedający zwróci jedynie kwotę wpisaną na umowie. Taki zapis jest niekorzystny dla kupującego. Dlatego nie należy zaniżać wartości pojazdu w umowie kupna-sprzedaży.

Pamiętaj

Zgodnie z Prawem Konsumenckim możesz odstąpić od umowy, jeżeli zakupiony pojazd posiada ukryte wady, o których nie zostałaś/eś poinformowana/y.

Pamiętaj

 1. Nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych na nowe, jeżeli pojazd został zakupiony w obrębie tego samego powiatu, w którym miałby zostać zarejestrowany.
 2. W celu odbioru stałego dowodu rejestracyjnego w urzędzie komunikacji musisz mieć ze sobą aktualne ubezpieczenie oraz badanie techniczne pojazdu.
 3. Na stronie info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status możesz sprawdzić czy Twój dowód rejestracyjny jest już do odbioru.